Tag Archives: Париз

Кога праксата станува возбудлива авантура. Незаборавно лето во Прованса (Франција)

Велат дека важен извор на знаење е искуството. Воден од една ваква максима одлучив да го збогатам моето животно искуство и да заминам на пракса во земјата на литературата, љубовта, виното и романсата – Франција. Тргнувајќи од мојата доживотна фасцинација … Continue reading

Posted in Бизнис, Забава, Култура, Образование, Практика | Tagged , , , , , | 1 Comment

Париз на дофат :)

Posted in Забава, Соопштенија | Tagged , , | Leave a comment

Le petit Paris

(Дарко Ѓорѓијовски)

Video | Posted on by | Tagged , , | Leave a comment

Experience New York and Paris in a unique manner: PILOBOLUS

Уживајте во спектакуларната изведба на најдобриот танцувачки театар Pilobolus кој ќе ве одведе на една необична прошетка низ Њујорк и Париз која несомнено ќе измами насмевка на вашето лице. (Дарко Ѓорѓијовски)

Video | Posted on by | Tagged , , , | Leave a comment

International Scholarship Programme ENS Cachan Paris (France)

http://www.ens-cachan.fr/version-anglaise/profiles/coming-to-the-ens-cachan-students/ens-cachan-international-scholarship-programme-2014-2015-187862.kjsp Terms and Conditions Application Form (Наташа Алексоска)

Posted in Бизнис, Деловен јазик, Лингвистика, Образование, Стипендии и семинари | Tagged , , , , , , , , , | Leave a comment

Стипендии за меѓународниот универзитет SciencesPo.

SciencesPo. е врвен универзитет со фокус на меѓународни студенти кои доаѓаат од 150 земји во светот и сочинуваат 42% од студентското тело. 21% од студентите се стипендисти! Некои студиски програми се следат во целост на англиски јазик, а во програмите постои … Continue reading

Posted in Бизнис, Деловен јазик, Европска Унија, Истражување, Конкурси, Образование, Стипендии и семинари | Tagged , , , , , , , , , , | Leave a comment

Меѓународна летна школа и забава во Франција!

Доколку некогаш сте се запрашале какви сè тајни крие Франција, сè што можеме да ви кажеме е дека секој човек во животот треба да ја има таа шанса барем еднаш да ја види со свои очи прекрасната Нормандија каде има историја … Continue reading

Posted in Активности, Забава, Култура, Стипендии и семинари | Tagged , , , , , , , , | Leave a comment

15 дневен летен кампус по француски јазик и култура на INSА (Франција)

Зошто Руан во Нормандија? Руан е прекрасен град на реката Сена во срцето на Нормандија, најзелениот регион во Франција на само еден час од престолнината Париз и од Атланскиот океан. Руан е познат како еден од најголемите и најпросперитетни градови … Continue reading

Posted in Конкурси, Култура, Стипендии и семинари | Tagged , , , , , , , , , , , | Leave a comment

Париз или Њујорк? (линк) Графичкиот дизајнер Варам Муратјан преку својата изложба насловена „Париз наспроти Њујорк“ (Paris Versus New York) прави споредба помеѓу два од најубавите градови во светот. Во продолжение (линк горе) имате можност да погледнете некои од споредбите помеѓу „градот … Continue reading

Link | Posted on by | Tagged , , , | Leave a comment

Прошетка низ Париз

Малата Бети не води на прошетка низ знаменитостите и вкусовите на Париз. Ќе ги видиме Богородичната црква, Ајфеловата Кула, Лувр, Монмартр. Ќе јадеме багет, macarons и кроасан. Уживајте во патувањето низ Градот на Светлината 🙂 (Стефани Табаковска)  

Video | Posted on by | Tagged , | Leave a comment